Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zase se vraždilo!!! Aneb procházka s mými oblíbenými detektivy

Procházka literární.Musím se přiznat, že moc rád čtu detektivní romány. Vím, že jsou naprosto nereálné, že v reálném životě není ani tak dokonalá vražda, jako spíš nedostatek pracovních sil v policejním sboru, nedostatek techniky, znalostí a umění si dát dohromady souvislosti,  tím pádem se hodně případů nevyřeší. Ale mám rád dobrou detektivku, která vás překvapí. Dobrý spisovatel dokáže vytvořit věrohodného detektiva, který může vyřešit tucet vražd během jeho života, dozvíme se nejen, kdo vraždil, ale proč, dozvíme se, kde žije detektiv a jak, kde pracuje a jak pracuje. Pokud je nám známé město, kde se příběh odehrává, celý příběh je o to barvitější.

Pokud se stala vražda v Paříži, jednom z nekrásnějších měst na světě, tak je možné, že vraždu řešil komisař Maigret. Ženatý, bezdětný, bručoun, který má rád dobrý tabák a dobré jídlo a pracuje systematicky, až objeví pachatele. Paříž, o které čteme v románech G. Simenona se trošku změnila, přesto však najdete v Paříži Policejní prefekturu, kam Maigret chodil do práce. Nad řekou Seinou se tyčí ono policejní ředitelství, kde Mairgret pracoval.

Skoro si ho představuji, trošku těžce dýchá, stoupá do oněch 148 schodů, než vyjde do své kanceláře,  a je zamyšlen nad nejnovějším případem.

Paříž se za ta desetiletí, co poprvé vyšla kniha o Maigretovi, změnila hodně. Zůstalo sice hlavní sídlo policie, Zlatnické nábřeží, ale změnilo se sousedství, kde Maigret žil. Ale Pigalle, kam často Maigret chodil, se změnilo, nehdejší hospůdky, bary, kde potkával členy podsvětí, byly nahrazeny sex shopy a červenými lucernami. Přesto část Paříže je stále stejná, Place de Voges, umělecké galerie či nábřeží řeky Seiny, ulice dlážděné kostkami, stromy lemující ulice, pouliční lampy osvětlující milence či pejskaře v parcích, tam všude najdete duši Maigreta. Simenonův Maigret vyslýchal hodně svědků či podezřelých sám, toulal se Paříží, zastavil se občas v bistru tu a tam, v knihách je popsána Paříž před 2. světovou válkou, náměstí Clichy, Pigalle, Rue Saint Denise, Haiseman boulevard atd.

PARIS QUAI DES ORFEVRES poblíž Ponf Neuf a Rue de la Cite

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z Francie je nedaleko do Anglie, kterou mám též moc rád, a Londýn je obrovským kontrastem anglických maloměst a vesnic.

Anglický venkov, kde se skrývá vrah, to bude případ pro inspektora Wexforta  z knih Ruth Rendell. Inspektor pracuje často s netypickými postavami. Wexfort je spíš pasivní, tichý, dominuje mu manželka a jeho dvě dcery, avšak svou práci dělá dobře a vždy dořeší případ.

Rendell ráda dosazuje outsidery, osoby, které se skrývají před světem, osoby mentálně narušené, a anglický venkov je ideální místo pro vraha, komunita přijme nového obyvatele a pak již drží spolu. Ač vědí o sobě mnohé, často mlčí a nespolupracují ochotně s policií.

Další anglická spisovatelka, která píše psychologické a krimi romány je Margaret Yorke. I ona popisuje idylický anglický venkov, ale spíše než detektivem a řešením vraždy, se zabývá zločinem samotným, psychologií pachatele i oběti, Yorke nás pomalu vede k zločinu, zatímco popisuje domy a okolí vesnice, její obyvatele a detektiv, který vyšetřuje vraždu, zde není v popředí.

Anglický venkov se moc nemění, afmosféra je stejná, lidé jsou milí, ale uzavření. Drží při sobě, pomáhají si.

Na venkově v Anglii se čas zastavil, staré domy, obrovské vily, malé vesnické komunity vás potěší, stejně tak anglické hospůdky.

Anglický venkov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oproti tomu drsné přístavní město Ystad ve Švédsku patří nezaměnitelně k inspektorovi Wallanderovi. Kurt Wallander je rozvedený, samotář a nepříliš společenský muž ve středním věku, který postupně odhaluje zločiny, které nás seznamují nejen s městem Ystad, ale i oblastí Skane, kde je osobitá a krásná příroda a lidé pohostinní. Spisovatel Henning Mankell si je ale vědom nové tváře Švédska, proto jeho inspektor Wallander řeší vraždy nejen místní, ale i vraždy mezi nelegálními uprchlíky, ruskou mafií, Wallander zavítá do Litvy, kde je vidět ještě stopa starého režimu, korupce a mafie, která má svoje lidi i v řadách policie. Pak se ale Wallander vždy vrací do svého bytu na Mariagattan, do Ystadu. V knihách se postupně rozvíjí jeho osobní život, postupně se vyřeší jeho komplikovaný vztah s jeho jedinou dcerou, Lindou. Nakonec i jeho dcera začíná pracovat pro policii. V Ystadu jsem ještě nebyl, snad se jednou podívám, jak vypadá ono prostředí, kde Wallander pracuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud se chceme vydat přes velkou louži do Ameriky, tak můžeme sledovat práci Steva Carelly, který pracuje v 87. okrsku fiktivní části New Yorku Isoly. Isola je ve skutečnosti Manhattan. Autor 87. okrsku, Ed McBain, postupně vytvořil fiktivní svět, každá jeho kniha začíná oním známým:

Město na těchto stránkách je imaginární. Všechny postavy a místa jsou fiktivní. Jedině policejní technika vyšetřování je založena na známých a zavedených vyšetřovaích metodách policie.

 

Ed McBain vlastním jménem Evan Hunter, napsal desítky detektivních příběhů z velkoměsta, kde o zločiny není nouze. New York se za ta léta, za která píše McBain detektivky, změnil, ale ne nijak drasticky. Spíš se změnily vyšetřovací metody a vztahy  mezi obyvately USA. A to vše je v knihách McBaina patrné, spisovatel nás provede New Yorkem, který dokonale znal. Narodil se tam a žil tam, dýchal vzduch velkoměsta a znal dobře všechny části New Yorku.

 

 

 

 

 

 

 

 

fotografie:http://www.pariscool.com/album/galleries/toutes/010023_paris_automne_quai_des_orfevres.jpg

http://www.dreamstime.com/english-countryside-thumb4105957.jpg

http://www.britishcouncil.org/mankell_s-ystad.jpg

http://pics4.city-data.com/cpicc/cfiles38555.jpg

Autor: Jan Schneider | úterý 13.7.2010 11:00 | karma článku: 10,28 | přečteno: 1898x
  • Další články autora

Jan Schneider

Co Američané věcí a nevědí?

Dobrý den, nějakou dobu jsem si rozhodl dát od blogování pauzu, změnil jsem práci a nějak jsem nestíhal, nyní se vracím a přeji všem dodatečně hezký nový rok. Začneme tedy tam, kde jsem skončil. Co všechno o Čechovi ví Američan? Inu, to je různé. Trošku si půjčím z článku pana Zimy (http://janzima.blog.idnes.cz/c/172072/Co-American-o-Cechovi-vsechno-vi.html)....

20.1.2011 v 11:00 | Karma: 17,21 | Přečteno: 2691x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Žena v islámu a mimo islám

Já vím, už zase islám, ale když se tolik konvertitek zastává žen v islámu, chci se také zastat žen mimo islám. Dovolím si reagovat na blog Lucie Jíchové. Nevím, zda blog píše s naprostou vážnou tváří, pokud je to jenom recese, tak se snažím marně, ale co. Nedá mi to. Jedná se o tento článek http://luciejichova.blog.idnes.cz/c/161518/ZENA-V-ISLAMU.html Připadá mi, že slečna vidí jenom to povrchní a opakuje slova, která již zazněla mnohokrát. Islám ženu chrání. V hidžábu je ženina síla. Ale jak může psát tak všeobecně o síle ženy, když co muslimská země, to jiný život muslimky? V zemích, kde netryská ropa, kde se ženy plahočí, aby uživily rodinu, kde muž často není přítomen, nebo kde jeden výdělek nestačí, tam asi moc neřeší mužské-ženské role. V zemích, kde je naopak ropa a bohatá smetánka má služky, tam asi slečna Jíchová čerpá ta moudra. A co Turecko? To stojí mimo, zatím sekulární a zatím svobodnější, aspoň tedy Evropan se tam necítí úplně nesvobodně a nepříjemně. Mají se všechny muslimky stejně a co nemuslimky?

31.10.2010 v 16:54 | Karma: 37,62 | Přečteno: 4323x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Děsí vás, že je Mohamed nejpopulárnější chlapecké jméno v Británii?

Je vážně Mohamed nejpopulárnější jméno v Británii? Tisk nás informuje všelijak. Nejdřív si vezmeme třeba Mail Online: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1324194/Mohammed-popular-baby-boys-ahead-Jack-Harry.html Tam se říká, že nejlpopulárnější chlapecké jméno v Británii je Mohammed. Británie přece znamená Anglii, Skotsko, Wales a Severní Irsko, že? No, ne vždycky. Jak zjistíme ze statistik, jedná se o Anglii a Wales. Co dělá Skotsko a Severní Irsko? Netuším. Dobrá, podívejme se do jiných novin. Guardian třeba. http://www.guardian.co.uk/uk/2010/oct/27/oliver-olivia-popular-baby-names Tam zase říkají, že nejpopulárnější chlapecké jméno je Oliver, že Mohammed je na 16. místě, pokud ovšem vezmeme v úvahu různé variace hláskování jména, tak by bylo jméno proroka na 1. místě a Oliver na druhém.

29.10.2010 v 10:30 | Karma: 32,40 | Přečteno: 3146x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

6letý chlapec zmizel ze školky, poblíž které bydlí pedofil....

Součastnost Malé švédské město Albin byl roztomilý klučík, který jednoho odpoledne záhadně zmizel ze školky. Učitelka na chvíli nedávala pozor a bylo to...Hrál si přece ještě před chvílí támhle...Nervózně vzala jeho červenou čepici a dala si ji k sobě do tašky. Věděla, že ji budou vinit. Hodiny plynuly a Albin nikde. Policie rychle vyhlásila pátrání a policisté chodili od domu k domu a ptali se, zda někdo neviděl Albina nebo něco podezřelého. Nikdo nic nevěděl. Nikdo nic neviděl. Policie nemá žádnou stopu.

28.10.2010 v 10:30 | Karma: 27,50 | Přečteno: 2172x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Češi jsou bledí vrazi a mají velká čela aneb nevěřte všemu na netu

Jak vypadají typičtí Češi? Z Answers.com Light Light hair, and light skin. I am a huge majority Czech, and my dad is just about 100% of it. Whenever he explains them, they have light eyes, light skin, and light hair. All light colors. Supposidly most are kept to themselves, and are heritary brought up very cold and quiet. I've noticed that they have big foreheads. Jsem z velkého podílu Čech a můj táta je skoro 100 % český. Kdykoliv je vysvětluje, mají světlé oči, světlou barvu kůže a světlé vlasy. Všechno světlé. Pravdipodobně se drží sami k sobě a jsou dědičovně vychovaní velmi chladní a tiší. Taky jsem si všimnul, že mají veliká čela. To je zhruba překlad onoho inteligenta, který umístil tuto odpověd na otázku Jak vypadají typičtí Češi.

19.10.2010 v 12:21 | Karma: 15,47 | Přečteno: 2672x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Čím víc muslimů, tím víc problémů aneb Islámu ne!

Adaptováno z knihy Dr. Petera Hammonda "Slavery, Terrorism and Islam: The Historical Roots and Contemporary Threat." Islám není náboženství, není to ani kult. Je to, v jeho nejvyšší formě, totální a kompletní stoprocentní systém života. Islám má náboženské, právní, politické, ekonomické, sociální a vojenské složky. Náboženská část je složena ze všech ostatních komponentů.

11.10.2010 v 10:48 | Karma: 36,49 | Přečteno: 3019x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Chcete si pokazit slibnou kariéru? Konvertujte k islámu!

Aspoň to udělal můj oblíbený zpěvák Yusuf Islam, kdysi znám jako Cat Stevens. Narozen jako Steven Demetre Georgiou, roku 1948 v Londýně, potomek Švédky a kyperského Řeka. Jeho talent pro hudbu se projevil brzy, jeho sláva stoupala, jeho nejproduktivnější léta byla mezi 1970 až 1978, ale na vrcholu kariéry v roce 1977 konvertoval Cat Stevens k islámu a hudbu na dlouhý čas opustil. Změnil si jméno na Yusuf Islam, oženil se a od té doby nebyl ani tak proslaven pro hubu jako spíš pro různé kontroverzní příběhy v tabloidech. Ač mohl v hudební kariéře pokračovat, kvůli náboženství nemohl nebo nechtěl už psát a zpívat úplně všechno. Škoda.

4.10.2010 v 10:44 | Karma: 17,53 | Přečteno: 1418x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

USA a metrický systém - neláska na první pohled

Chcete si koupit rohlík a 20 deka salámu v USA? Rohlík může být problém, ale 20 deka je ještě větší. Spíš se poptejte po půl libře salámu. Proč? USA jako jedna z mála zemí používá stále standardní systém, který přežil už 43 prezidentů. Přežije i toho 44.? Určitě. Kdo nepoužívá metrický systém? USA a podle některých zdrojů Libérie, což je africká země, která je jakousi americkou kolonií a Myanmar, dříve Barma. Snad se jednou do Myanmaru a Libérie podívám a pak vám řeknu, co tam vlastně frčí.... Zdroje se liší, ale nebude lež, když řeknu, že skoro celý svět užívá metrický systém, zatímco USA stále vzdoruje. Metrický systém má mnoho výhod oproti americkému standardnímu, ale problém leží v americké vládě. Podívejte se na fotografii, zeleně jsou vyznačena místa, kde se užívá metrický systém. Jak je to možné, že USA ještě nepřijala onu "novinku" z Francie? Inu, Socha Svobody také nebyla hitem přes noc, ale přece jenom ji přijali Američané rychleji než pár metrů a kil, litrů a stupňů Celsia.

1.10.2010 v 10:54 | Karma: 29,58 | Přečteno: 8652x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Je USA policejní stát ? Anebo jak si ti Amíci žiji, část II.

USA: Policejní stát, aneb 2,3 milionu vězňů Zdroj: King's College. Ve Spojených státech žije méně než pět procent světové populace. Ale žije v nich téměř čtvrtina všech vězňů na světě. Skutečnost, že USA mají nejvíce vězněných lidí na zeměkouli, je odrazem současného amerického přístupu k potírání kriminality. Lidé se v USA dostanou za mříže i za trestné činy, za které se v jiných zemích do vězení neposílá (Týden, 13. 5. 2008). USA si tímto mimo jiné snižují nezaměstnanost o 2-3%. Země svobody? Bývávalo. 19.07.2010 14:55 Dean_07

28.7.2010 v 13:20 | Karma: 18,38 | Přečteno: 3142x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Cenzura, pan Bosák a diskuze aneb Lidi, styďte se!

Většinou blogy jenom prolétnu, moc článků nečtu až na pár výjimek. Ovšem před pár dny jsem narazil na článek pana Bosáka "Sex v Americe". Já trouba si myslel, že si smlsnu na nějakém mýtu o USA, o kterých jsem nedávno psal a místo toho jsem narazil na drsné vyřizování účtů mezi blogerem a diskutéry. A nejvíc mne udivila reakce žen, ani jedna se nezastala paní Boehmové. Jsou dnešní ženy již imunní vůči požehnanému stavu druhé ženy? Dávají přednost sprostotě blogera? Nevím, jak vy, ale mě by nejen maminka, ale i tatínek hnali, kdybych se někdo takto prezentoval, jako to dělá pan Bosák.

27.7.2010 v 8:50 | Karma: 20,79 | Přečteno: 2635x | Diskuse| Hyde park

Jan Schneider

Pár mýtů a faktů o životě v USA aneb jak si Amíci žijí?

V době před 20 lety a dřív bylo samozřejmé, že si lidé představovali život Američanů všelijak, ostatně neměli dost informací, hranice byly zavřené. Dnes by se očekávalo, že v době internetu, informací a cestování budou představy spousty Čechů jiné. Ovšem stále se setkávám s mnoha podivnými názory a představami o životě Američanů, o životě v USA. Pokusil bych se tedy některé adresovat a opravit. A pokud má někdo z čtenářů nějaký dotaz, rád odpovím v diskuzi, odpovím podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

19.7.2010 v 13:33 | Karma: 37,62 | Přečteno: 28977x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Zrušte Kanadu, spojte ji s USA!!!

Kanada vznikla omylem. Pár lovců a pytláků kožešin posedlých ziskech se dohodlo, že udělají něco jako spojené státy. Jenže to nikdy nedotáhli do konce. Kdo vytvořil USA? Angličani a Francouzi. Kdo vytvořil Kanadu? Angličani a Francouzi. A zatímco USA je mocná země, Kanada je pořád ve stínu. Vžďyt Kanada je byrokratický omyl pár kožešinářů. A doba kožešin je mimo. Kanada je kopie USA, ale udržuje si jakýsi falešný status vůči Evropě. Pchá. Koho Kanaďani volají, když potřebujou pomoc? Británii? To teda ne. Volají USA. Proto zrušte Kanadu. USA ji zaplatí, určitě ne méně než za koupi Louisiany. Čím je Kanada výjimečná? Hraje se tam lední hokej. To v USA taky. Dělá se tam javorový sirup. To v USA taky. Mluví se tam stejně, akcenty Kanaďana a Američana rozezná možná jenom starej Higgins.

9.7.2010 v 15:00 | Karma: 10,96 | Přečteno: 1898x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Češi se nežení s cizinkami tak často jako Češky s cizinci . Proč?

Jsem už nějakou dobu v cizině a za tu dobu jsem tady poznal dost Čechů. A většina z nich je kupodivu ženatá s Češkami. Divili byste se také, kolik je v americko-českých inzerátech kluků, kteří hledají partnerku z Česka, potažmo Slovenska, uvádějí , že už mají dost Američanek. Pokud si hledají Američanku, tak spíš na papírové manželství než lásku. Prostě pánové raději to svoje...Už v Česku bylo spíš standartem, že zatímco české holky chodí s cizinci, čeští kluci dávají přednost v drtivé většině českým holkám. A v cizině se to moc nemění. I když čeští kluci občas chodí s cizinkou, málokdo se s cizinkou usadí. A těmi cizinkami nemám na mysli Slovenky. Proč se vlastně , my čeští pánové, neženíme s cizinkami?

8.7.2010 v 15:00 | Karma: 17,71 | Přečteno: 3318x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Všechno komunistický bylo špatný, že jo? Anebo ne?

Je typické, že se dnes nadává na vše komunistické, vše, co je spojeno s dobou komunismu. Vše se mění, Česko se snaží být demokratickou a svobodnou zemí. Někteří jedinci si ale myslí, že svoboda znamená, že si mohu dělat co chci a další si myslí, že demokratická znamená zkopírovat vše ze západu a vyhodit vše naše české, vše, co fungovalo, ale fungovalo to za komunismu, tudíž to musí být špatné. Někdy mi ale připadá toto snažení trošku postavené na hlavu. Je opravdu nutné odsuzovat všechno, ale úplně všechno, co se dělalo za komunismu?

7.7.2010 v 17:20 | Karma: 30,41 | Přečteno: 2545x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Zajímavá města USA: Atlanta

Dnes se vydáme do státu Georgia. Státu Georgia se říká Peach State, ne nadarmo. Nejenže je znám broskvemi (ovocem), ale je znám i svými krásnými děvčaty, které jsou též k nakousnutí. Jižanské broskvičky, které najdete všude v Georgii, ale hlavně v Atlantě. Pokud jste v Atlantě, doporučuji GPS. Jejich ulice jsou často pojmenované právě na ono Peach = broskev. Jen domorodec se zde vyzná ve všech těch Peachtree Street, Peach Street, Peachtree Dunwoody, Peachtree Park Drive, Peachtree Place atd. Atlanta je progresívnější jižanské město, v 80.letech se sem nastěhovala velká židovská komunita, což je poznat třeba na stadionu, kde nabízejí košer párek.

6.7.2010 v 11:00 | Karma: 14,72 | Přečteno: 3804x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

S ženou, která nevaří, s tou se dobře nedaří

Láska prochází žaludkem. Nesouhlasíte? Já ano. Jídlo a pití, to nejsou jenom základní lidské potřeby, to je i péče, kterou druhému můžeme poskytnout. Muž, kterému jeho milenka uvaří jídlo, s láskou vybere přísady, a přemýšlí nad tím, co má rád, s takovou milenkou je muž raději než jenom s ženou, která ho sice uspokojí tělesně, ale ne duševně. Duše totiž souvisí s jídlem. Duše je nakrmena, víme li, že milenka pečuje. Pečující a ošetřující, taková je feminí žena.

2.7.2010 v 11:00 | Karma: 22,58 | Přečteno: 3407x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Německý Turek nebo turecký Němec? Fatih Akin a jeho filmy

Fatih Akin se narodil v Hamburgu tureckým rodičům a jako takový ví přesně, jaký je život tureckých emigrantů v Německu, jaká je první generace, jaká je druhá a o čem sní či co chtějí. Akin se ve svých filmech věnuje převážně tématice emigrantů a jejich životu v nové vlasti, občas se jedná o jemu vlastní turecké emigranty, občas řecké či italské. Vybírá si zajímavá témata i herce. Teprve minulý rok jsem viděl film Gegen die Wand z roku 2004 od režiséra Fatiha Akina, nějak mi jeho filmy unikly, ale po tomto zážitku jsem jeho fanda. Gegen die Wand znamená proti zdi a po pár minutách filmu je vám jasné, proč se ten film tak jmenuje. Hlavní hrdina, Cahit, žije v Německu už déle, Turek ve středních letech ( Birol Ünel) má dost života a pokusí se o sebevraždu, rozpálí rychlost v autě a za znění hudby Depeche Mode a jejich I Feel You to auto napálí do zdi. Jeho pokus však nevyjde a jako každý sebevrah se dostává na psychiatrickou kliniku, kde se potkává s další neúspěšnou sebevražedkyní, Sibel (Sibel Kekilli).

1.7.2010 v 8:30 | Karma: 10,22 | Přečteno: 1541x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Bond girl versus typická česká žena

Představte si pánové, že vám do ložnice vklouzne znenadání typická Bond girl. Prsa tak akorát, ani velká, ani malá, ideální. Pas útlý, zcela v kontrastu s boky. Figura jako bohyně. Svůdná, ale i nebezpečná. V posteli vás překvapí tím, že převezme vůdčí roli, určuje sama, co a jak se bude dít. Je náruživá, smyslná a překvapí vás svou vynalézavostí.

30.6.2010 v 20:02 | Karma: 18,06 | Přečteno: 1883x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Proč to ty ženské dělají?

Tak bych se mohl ptát, když se podívam na různé případy. Případ první: Ona se vdala mladá, chtěla hned rodinu, říkala, že doktor ji informoval, že by neměla čekat s rodinou. Tak měli rodinu. Dva syny. Ale ji to doma nebavila, vrátila se do práce. V práci jí to vyhovovalo, manžel by ale chtěl, aby byla víc doma. Ona to ignorovala. Není přece žádná pipina. Jediný, kdo jí rozuměl, byl její kolega, se kterým otěhotněla. Odešla tedy od manžela, nastěhovala se ke kolegovi, kam si vzala i děti a začal dlouhý rozvod. manžel děti viděl málodky. Nakonec se rozešla i s kolegou, odstěhovala se na druhý konec republiky.

30.6.2010 v 8:30 | Karma: 26,47 | Přečteno: 2228x | Diskuse| Ostatní

Jan Schneider

Žranice pažravá anebo malá esej o českém jazyce...

Při pročítání různých diskusí se opravdu člověk pobaví. Používám většinu času angličtinu, ale nedávno jsem si vzpoměl na různá slova v češtině a trošku jsem se zamyslel a "sesmolil" tohle, hra se slovem žrát...nehledejte v tom filozofii, jen si vždycky uvědomím,jak je ten náš jazyk hezký, jak se člověk pobaví a jak může dojít k nedorozuměním...Naše řeč je vážně krásná, barvitá... Takže malý výlet se slovem žrát...

28.5.2010 v 10:00 | Karma: 9,27 | Přečteno: 809x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3710x
ip address