Jan Schneider

USA a metrický systém - neláska na první pohled

1. 10. 2010 10:54:58
Chcete si koupit rohlík a 20 deka salámu v USA? Rohlík může být problém, ale 20 deka je ještě větší. Spíš se poptejte po půl libře salámu. Proč? USA jako jedna z mála zemí používá stále standardní systém, který přežil už 43 prezidentů. Přežije i toho 44.? Určitě. Kdo nepoužívá metrický systém? USA a podle některých zdrojů Libérie, což je africká země, která je jakousi americkou kolonií a Myanmar, dříve Barma. Snad se jednou do Myanmaru a Libérie podívám a pak vám řeknu, co tam vlastně frčí.... Zdroje se liší, ale nebude lež, když řeknu, že skoro celý svět užívá metrický systém, zatímco USA stále vzdoruje. Metrický systém má mnoho výhod oproti americkému standardnímu, ale problém leží v americké vládě. Podívejte se na fotografii, zeleně jsou vyznačena místa, kde se užívá metrický systém. Jak je to možné, že USA ještě nepřijala onu "novinku" z Francie? Inu, Socha Svobody také nebyla hitem přes noc, ale přece jenom ji přijali Američané rychleji než pár metrů a kil, litrů a stupňů Celsia.
Svět a metrický systém.
Svět a metrický systém.chezalaska.com

Už v roce 1790 adoptovala Francie metrický systém, Francie, která obchodovala s USA. Americká vláda viděla, že metrický systém má svoje opodstatnění, proto v roce 1866 vydala prohlášení, že metrický systém je platný ... ale...od té doby americká vláda neudělala zase tak veliký pokrok. V roce 1988 americká vláda prohlásila, že metrický systém by měl být preferovaným systémem...ale zase ale.

Jak to vypadá v praxi? Ve školách se posledních pár desetiletí vyučují oba systémy, ale běžný Američan metrický systém užívat neumí, jsou zvyklí na jejich starší systém, v tom mají představivost větší. Když chcete po někom deset metrů, nebude vědět, co chcete, ale jakmile zmíníte stopy, už bude v pohodě. Ve škole se stále děti musejí učit míry, které se nedělí na stejné jednotky, jako v metrickém. Zatímco 1km je 1000 metrů a 1 m je 100 cm, jedna stopa má 12 palců a jeden yard má 3 stopy. Jedna míle má 5280 stop...a teď už přestanu, než se zhroutíte.

Ve vědě, lékařství a dalších oborech se však metrický systém užívá, neboť je přesnější. Při pitvě se váží jednotlivé orgány v gramech a ne v uncích. Vědci pracují s mililitry. Americké společnosti uvádějí metrický i americký systém, protože zbytek světa netuší, co je 2 quarts of Coca Cola, ale litr coly už jim napoví.

Zatímco Kanada, Velká Británie a Austrálie přešla na metrický systém, vlády těchto zemí nařídily jediný systém meřících jednotek a občané si prostě zvykli, americká vláda se nemá k tomu, aby udělala definitivní tečku za svým starým systémem. Stále se měří v mílích, váží se v librách a teploty se udávají ve Fahrenheitech. Ostatní země se přizpůsobují světu a globálnímu obchodu, USA navenek také, ale Američané prostě neumějí metrický systém užívat a není běžně užíván. Zatímco starší lidé v Kanadě, Austrálii a Velké Británii ještě pamatují palce a libry, mladší lidé nemají ani potuchy, jak se tyto míry užívají. V USA však mladí i staří prakticky využívají jenom jejich americký systém. Jak už jsem zmímil, jenom v odborných oblastech je užíván metrický systém.

Americká vláda se nemá k tomu, prostě vyhlásit metrický systém za jediný systém a změnit nápisy na dálnicích, změnit popisy výrobků a přizpůsobit se zbytku světa, což je na jedné straně zarážející, neboť Američané jsou lidé, kteří mají rádi novoty. V USA se lidé pořád ptají, co je nového, ženou se dopředu, na minulost a starší věci nehledí. Chtějí pokrok. Ale co se týče pokroku v metrech, tam ještě nedospěli. Kdyby si chtěl americký politik znepřátelit většinu voličů a svých stranických partnerů, stačí navrhnout, že by se měl užívat jedině metrický systém. Což je škoda. Metrický systém je jednodušší a celý svět ho užívá. Celý svět, kromě USA....

Autor: Jan Schneider | karma: 29.58 | přečteno: 8652 ×
Poslední články autora