Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jan Schneider

Žranice pažravá anebo malá esej o českém jazyce...

Při pročítání různých diskusí se opravdu člověk pobaví. Používám většinu času angličtinu, ale nedávno jsem si vzpoměl na různá slova v češtině a trošku jsem se zamyslel a "sesmolil" tohle, hra se slovem žrát...nehledejte v tom filozofii, jen si vždycky uvědomím,jak je ten náš jazyk hezký, jak se člověk pobaví a jak může dojít k nedorozuměním...Naše řeč je vážně krásná, barvitá... Takže malý výlet se slovem žrát...

28.5.2010 v 10:00 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 770 | Diskuse

Jan Schneider

Jsi na Facebooku? Kolik přátel máš?

Mám 678 přátel na Facebooku... Dobře přeháním, ale mám několik desítek přátel na FB. Jsou z různých koutů světa a různého věku. Seznámili jsme se různě. S některými se znám déle, s jinými krátce a všichni jsou moji kamarádi, moji přátelé...Moji Facebookoví přátelé. A každý týden dostávám zprávy od nových potenciálních přátel, další lidé chtějí být se mnou seznámeni. Občas řeknu ano, občas ne, svět Facebooku je tak zajímavý a tolik lidí se seznamuje dnes a denně. Kolik máte přátel vy? 20, 40 nebo 400?

18.5.2010 v 18:00 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 1822 | Diskuse

Jan Schneider

Chci někoho, ale jedině Čecha, nééé Američana

tak takhle mě nedávno šokovala moje sestřenice Hana, která se tak před rokem přestěhovala do USA...Bydlí sice daleko ode mě, ale voláme si dost často a skypujeme taky. Haně je 31, je momentálně svobodná a nějak se rozhodla, že nechce Američana, ani cizince, ale prostě Čecha, možná by udělala výjimku a přijala by i Slováka...A kdo že jí to má pomoct hledat a seznámit ji ? Díváte se na něho. Ano, já. Proč mě tak šokovala? Inu, tohle je někdo, kdo nikdy s žádným českým klukem nechodil...Hana byla odjakživa na cizince....

6.4.2010 v 18:00 | Karma článku: 20.78 | Přečteno: 2933 | Diskuse

Jan Schneider

Čečenské atentátnice: Viníci nebo oběti???

Moskevským metrem otřásly v pondělí ráno výbuchy, které si vyžádaly desítky mrtvých a zraněných. Desítky metrů pod zemí zavládl po explozi chaos a stovky lidí se v panice snažily dostat ven...křik, krev, pach spálené gumy...Pro pomstychtivé teroristy v tomto případě metro je v tomto případě ideální , tisíce lidí za pár minut. Je vlastně štěstí v neštěstí, že zemřelo a bylo zraněno jenom několik desítek lidí. Tímto činem se opět otevírá další debata o terorismu a další debata o muslimském terorismu. Tohoto činu se zúčastnily právě ženy. Zmanipulované ženy, které měly na mysli pomstu a v srdci pusto. Jak se vyrobí sebevražedná vražedkyně?

30.3.2010 v 10:00 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Jan Schneider

Šária je pro barbary

Právo šária je pro nás západní civilizaci něco nepochopitelného. Najdete lidi, kteří toto právo hájí. Díky šárii vám prý nikdo neukradne mobil či kufr, protože krádež se trestá useknutím ruky či ruky a nohy, záleží na zločinu a na dané zemi praktikující šáriu. Země praktikující šáriu se pyšní malou kriminalitou, aspoň co se týče malých zlodějíčků. Kriminalita je tam opravdu mizivá. Ovšem každá mince má dvě strany.

26.3.2010 v 10:00 | Karma článku: 16.08 | Přečteno: 1772 | Diskuse

Jan Schneider

Muslimská manželka je ideální manželka

Aneb jak přemýšlím o manželce...máma do mě pořád hučí, ať už se ožením, že mám 40 na krku a kdy uvidí vnoučata..typická máma. Když přijede na návštěvu, vzdychne , navaří a říká, Honzíku, chce to vážně ženskou ruku...Jenže zatím se mi nepodařilo nějak najít tu pravou. Většina kolegů v práci je ženatá, můj dobrý známý Hassan je ženatý už 15 let a vypadá to , že je moc a moc spokojený v manželství. Začal jsem s kolegy řešit manželství a hlavně se s Hassanem bavit, jak mít dobrý vztah, protože pár žen už mým životem prošlo, ale nic , co by vydrželo. Hassan mi říkal, že jsem prostě jiný a když jsme se poznávali víc a víc, jednou mne pozval k nim na oběd.

18.3.2010 v 11:00 | Karma článku: 29.63 | Přečteno: 2577 | Diskuse

Jan Schneider

Když vařím já aneb začátky v kuchyni

Jednou jsem se pevně rozhodl, že už nebudu dál žít na hamburgerech, pizze a jídla z supermarketu, a tak jsem si začal vařit sám pro sebe. Postupně tady budu uvádět recepty, z české i jiné kuchyně, dokumentovat, jak jsem začínal, moje recepty jsou jednoduché, zvládne je každý starý mládenec či chlap, který chce potěšit ženu tím, že večeři uvaří on. Žádné extravagance, jenom obyčejné vaření. Jeden z prvních receptů, které jsem zvládl, po konzultaci s mámou a pár kuchařkami (ženskými kuchařkami i kuchařkami knížkami ), byly obyčejné zapečené nudle. Trošku jsem si je uzpůsobil sám sobě. Co budeme potřebovat?

15.3.2010 v 9:00 | Karma článku: 11.41 | Přečteno: 1027 | Diskuse

Jan Schneider

Tlustý, Šilhavý, Šourek aneb ta naše příjmení česká jsou tak hezká

Jednou jsem se seznámil s jednou slečnou. Jmenovala se Sally Preclik. Hned mne napadlo, že její předkové mohli být třeba Češi, že by mohla být Preclík, ona se však divila, že příjmení jako jídlo je zvláštní... A tak jsem si seznámil s českými příjmeními, nasmáli jsme se oba dost u různých příjmeních českých i anglických. V Anglii sice najdete dlouhá a zajímavá příjmení jako Featherstoneshaw, u kterých existuje plno výslovností, , může se vyslovit jako Fetherstounšó nebo zkráceně Fénšó, výslovnost se liší. A trvám na tom, že máme opravdu zajímavá a barvitá příjmení, v tomto my, Češi, vedeme.

13.3.2010 v 10:00 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 7060 | Diskuse

Jan Schneider

Ne každý Čech je čecháček, ale každý čecháček je Čech

V minulém článku jsem se dotkl některých lidí tím, že jsem užil slova čecháček. Nebudu se omlouvat, protože někdo nebral pozdrav, který zněl pro diskutéry, emigranty a čecháčky...Pěkně jsem to zvoral s tím titulem z VUMLu , to tedy ano. Já si pamatuji , když jsem byl malý, že se říkalo něco o tom, že je uvědomělý, že ten člověk má titul z Vumlu..něco takovýho...Ale to jsem se spletl. Na druhé straně... Proč se nemůžeme zasmát sami sobě? Proč tolik sebemrskačství? Proč si nezačneme sami sebe víc vážit a zkusit pohled toho druhého, protože než budeme nadávat, měli bysme to aspoň zkusit. Když nám někdo řekne, zkus Guinness, tak ho zkusíme a nebudeme říkat, že Kozel je lepší a stojí míň, nač pít nějaký patoky z ciziny a ta cena....hrůza... Kdo je Čech a kdo je čecháček? ČECH je obyvatel České republiky, má českou národnost. Čech má rád svoji zemi, byť na ni někdy nadává. Čech je mírně vlastenecký, má rád svoji hymnu a pokud jede na dovolenou do ciziny, snaží se své zemi dělat čest. Ne naopak. Kdo je čecháček? Také obyvatel stejné země. ALE ...

11.3.2010 v 11:00 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 2742 | Diskuse

Jan Schneider

Zajímavá města USA : New Orleans

Tímto článkem zahajuji sérii článků z cestování po USA. V USA je mnoho měst, mnoho jich působí tak nějak podobně, ale jsou výjimky. V této sérii se chci zmínit o těch, která považuji za zajímavá, která stojí za to navštívit. New Orleans je výjimka asi největší z těch typicky amerických měst, a proto jsem ho vybral jako první. Město New Orleans se nachází ve státu Louisiana, na samém jihu USA. Mnozí asi o tomto městě slyšeli v souvislosti s hurikánem Katrinou.

9.3.2010 v 9:00 | Karma článku: 17.49 | Přečteno: 3744 | Diskuse

Jan Schneider

Emigranti, čecháčci, diskutéři zdravím z USA

Je fascinující, jak někteří čeští lidé 20 let po revoluci stále přemýšlejí jako za dob, kdy se dal získat titul na VUML lehce a jednoduše. Nadávky některých a ubírání práva emigrantům vyjádřit se k situaci v české zemi je zřejmě podle některých odebráno,jakmile člověk odejde do ciziny, vezme si cizince. A když píše český emigrant na server Idnes, Lidovky atd. bez diakritiky, tak je oheň na střeše. Co si to vůbec ti emigranti dovolují? Různé servery pro Čechy v USA existují bez diakritiky, občas je někdo poučuje z Česka, proč proboha nepíší s diakritikou. A přesto se země točí dál. I bez diakritiky se dá žít. Nebo ne? Možná jenom záleží na postoji daného člověka, který řídí server či píše blog. Ne každý si umí nastavit víc jazyků na klávesnici, ne každý má čas a chuť se znovu učit českou klávesnici. Můj postoj?

7.3.2010 v 5:51 | Karma článku: 26.76 | Přečteno: 3180 | Diskuse

Jan Schneider

Paroubek navštívil romské ghetto s hrncem guláše

Asi jste klikni v očekávání, říkáte si asi, co to zase bude za blbinu. No, upřímně, ona by mu ta burka slušela, né že ne. Ale o tom právě nebudu psát, o tom píše už dost jiných lidí. Přemýšlím o založení blogu a nadpis je právě to, o čem psát nechci. Nechci se věnovat české politice, ani americké, byť americkou občas řešit musím, nechci řešit rasismus v Česku, chci řešit jenom ten guláš. Nechápete? Tak čtěte dál.

6.3.2010 v 21:13 | Karma článku: 11.03 | Přečteno: 1225 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.