Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tlustý, Šilhavý, Šourek aneb ta naše příjmení česká jsou tak hezká

13. 03. 2010 10:00:00
Jednou jsem se seznámil s jednou slečnou. Jmenovala se Sally Preclik. Hned mne napadlo, že její předkové mohli být třeba Češi, že by mohla být Preclík, ona se však divila, že příjmení jako jídlo je zvláštní... A tak jsem si seznámil s českými příjmeními, nasmáli jsme se oba dost u různých příjmeních českých i anglických. V Anglii sice najdete dlouhá a zajímavá příjmení jako Featherstoneshaw, u kterých existuje plno výslovností, , může se vyslovit jako Fetherstounšó nebo zkráceně Fénšó, výslovnost se liší. A trvám na tom, že máme opravdu zajímavá a barvitá příjmení, v tomto my, Češi, vedeme.

Samozřejmě, jak v Česku, tak v anglicky mluvících nebo německy najdete příjmení podle zaměstnání. V Anglii jsou Carpenter - Tesař, Smith - Kovář ,Taylor - Krejčí ,Mason - Zedníček, Miller- Mlynář, Baker- Pekař. Znám i Bednaříka, Kovaříka, Formana, Kočího, Kupeckého, je i pan Švec, Ševčík, Žák, Kantor, Horák, Šenkýř, Jágr, Rybář, Konšel, Drábek.

Dále najdete příjmení popisující vlastnosti Gay - Veselý, Wise - Moudrý , Beardsley - Vousatý. A už tady vedeme. Pan Drobný, Tlustý, Tučný, Šilhavý, Hrůza, Šílený, Studený, Teplý, Chládek, Lakomý, Krásný, Šeredný, Kouřil, Mládek, Starý, Mladý, Nový, Pokorný, Kučera, Ryšavý, Svoboda, Procházka, Kratochvíl, Mlčoch, Hrubý, Šťastný, Smutný, Malý, Obr, Pospíšil, Bradatý, Kulhavý atd.

Najdete i příjmení popisující místo, odkud přišli : Walsh přišel z Walesu, Norris z Norska, Norman z Normandie. To najdete v jiné obdobě i u nás, Rakušan, Němec, Slováček, Poláček, Polák, Hanák, Vlach, Šváb, máme i Cikánek. Sem lze zařadit i Novotný, Nováček, Novák, tj. Newman.

Najdete i barvy, základní barvy, tj. White Bilý, Black Černý, Grey či Gray Šedý a Šeda, Green Zelený, u nás dokonce máme i Strakatého a Černocha.

Dále máme různé tituly, znám pana Císaře i Kaisera, ale ne Mr. Emperor. Pan Zeman, Dvorský, Sedlák i Sedláček, Dvořák nebo Dvorský od dvora, Král, Princ, Vévoda, Hrabě, Kníže, Baron, Biskup, Papež i Kněz či Farář.

To,kde lidé bydleli, popisuje Kopeček, Brázda, Chaloupka, Hora, Potůček.

Různá příjmení pocházející z názvů stromů a rostlin, květin jsou Fiala, Karafiát, Růžička, Konvalinka, Šafránek, Švestka, Hruška, Mák, Oves, Vavřín, Lípa, Smrček, Jedlička, Topol, Borovička, Kaštan, Dub, Buk a další.

Příbuzné najdete u příjmení Strejček, Dědeček, Synek, Vnouček či Bratrů.

Zajímavá jsou příjmení Osolsobě, Nejezchleba, Vítámvás, pocházející ze staré češtiny.

Dny v týdnu máme také štědře zastoupené: Pondělek, Středa, Čtvrtek, Pátek, Sobota, Sobotka, Neděla. U úterý si nejsem jist...V anglickém jazyce se dny v týdnu spíš vyskytují v jménem křestních, Friday, Sunday, Wednesday, neznám vážně někoho s příjmením Saturday - Sobota.

Ale co ta zvířecí království? Jistě, najdete základní Wolf - Vlk a Fox - Liška. Ale kde najdete Králík, Zajíc, Drozd, Straka, Páv, Slepička, Husa, Kačer, Havránek, Labuť, Holub, Slavík, Hrdlička, Vrána, Sojka , Perlička, Vrabec i Brabec, Sýkora i Sejkora, Bažant, Kafka, Hejl, Čáp i Bočan od slovenského bocián, tj. čáp, Laštovka od slovensky vlaštovka, Nedvěd, Jelínek, Ježek, Beran, Vepřek, Vydra, Bejček, Chroust, Brouk, Kuna, Kočka, Vydra , Kančí?

Vedeme i v jídle , některé se dají zařadit do rostlin, ale tady jsou : Polívka, Smetana, Máslo, Vomáčka, Cibulka, Česnek, Bílek, Žloutek, Hruška, Merunka, rozhodně jsem ještě neměl čest s někým příjmením Garlic. A což teprv Mr. Potato? Pan Brambora, Mrkvička, Kroupa, Borůvka, a onen zmíněný Preclík.

Ale ještě jsem nepotkal ekvivalent jako je pan Bobek, Šourek, Jebavý, Jebáček, Šoustal, jednou jsem dokonce viděl i jméno Jiří Píča, doteď nevím, zda to byl překlep či ne. Běhá snad někde Mr. Scrotum, nebo Mr. Sauce, Butter, Cream či Magpie??? A kde najdete Mrs. Mad či Mrs. Fat? Mr. Crossyed? Mr. Cold či Mr. Warm? Je snad Mr. Devil aka Pan Čert či Čertů? Mr. Freedom ? A co pan Ocásek? Littletail? Určitě jsem na mnohé zapoměl, ale jistě uznáte, máme všichni krásná příjmení...(a já ? Schneider, tj. Krejčí z neměckého Schneider....). Je vidět, že Češi měli kdysi smysl pro humor, protože naše příjmení to dokazují. Sranda je, že občas je nositel příjmení přesný opak, pan Smutný bývá veselá kopa, pan Šeredný je pohledný, pan Šťastný je mrzout, pan Obr malé postavy, jakoby bojovali proti předsudkům...Ano, my máme krásná, pestrá příjmení, ukazující smysl pro humor, smysl pro to, udělat si legraci a ostatní národy se mohou učit. Je vidět, že Čech vždy neměl tvář jako od zelí, jak je obličej jeho strašně kyselý , tak šup smějme se, nechmuřit se, to nám nesluší, ale smích ten nám přísluší! /doufám, Camino, že nevadi inspirace vaší básní?/

Vím, že jsem jistě na mnohá příjmení zapoměl, budu rád, když mi je v diskusi připomenete či mě seznámíte, česká, německá, anglická, jaká chcete, pište, pište, pište, uvítám to.

Autor: Jan Schneider | sobota 13.3.2010 10:00 | karma článku: 22.33 | přečteno: 7979x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Šéfe, končím

Mnozí z vás tenhle fenomén možná znají. Člověk chodí do práce, dřepí v kanceláři od osmi do pěti, od pondělka do pátku, a najednou ho to přestane bavit. A tak zvedne zadek ze židle, a vykročí do neznáma.

22.6.2018 v 2:15 | Karma článku: 12.88 | Přečteno: 348 | Diskuse

Frantisek Sklenar

No Point to Worry about... 2018.06.22.

Blog o veciach, ktorými nemá zmyslel sa trápiť... ak sa Vám páči, čo vidíte, prosím zdieľajte. Ak nie...

22.6.2018 v 1:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Jana Majová

Maturant

K ústním maturitám odcházel ve středu. Jak se má. V obleku. Když jsem v úterý tu košili žehlila, v mysli se mi rozběhl "sestřih" předchozích let.

21.6.2018 v 21:41 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 301 | Diskuse

Aleš Szabó

Populistka Merklová - nebo jen čistý smutek?

Řekla Merkelová to co si opravdu myslí a nebo co jistá skupina obyvatelstva přeje slyšet? V době kdy hrozí německá vládní krize se bude hodit každý hlas a Bernd Posselt jak je vidět se cítí osloven..

21.6.2018 v 20:22 | Karma článku: 25.24 | Přečteno: 438 | Diskuse

Libuse Palkova

Letošní Kladenské dvorky

Minulý víkend proběhla akce Kladenské dvorky, festival umění, hudby i dobrého mlsání. Protože letos slavíme výročí založení republiky, zavítal mezi nás i pan prezident, vlastně jeho dvojník a celá akce se nesla v tom duchu.

21.6.2018 v 19:32 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 344 | Diskuse
Najdete na iDNES.cz