Tlustý, Šilhavý, Šourek aneb ta naše příjmení česká jsou tak hezká

13. 03. 2010 10:00:00
Jednou jsem se seznámil s jednou slečnou. Jmenovala se Sally Preclik. Hned mne napadlo, že její předkové mohli být třeba Češi, že by mohla být Preclík, ona se však divila, že příjmení jako jídlo je zvláštní... A tak jsem si seznámil s českými příjmeními, nasmáli jsme se oba dost u různých příjmeních českých i anglických. V Anglii sice najdete dlouhá a zajímavá příjmení jako Featherstoneshaw, u kterých existuje plno výslovností, , může se vyslovit jako Fetherstounšó nebo zkráceně Fénšó, výslovnost se liší. A trvám na tom, že máme opravdu zajímavá a barvitá příjmení, v tomto my, Češi, vedeme.

Samozřejmě, jak v Česku, tak v anglicky mluvících nebo německy najdete příjmení podle zaměstnání. V Anglii jsou Carpenter - Tesař, Smith - Kovář ,Taylor - Krejčí ,Mason - Zedníček, Miller- Mlynář, Baker- Pekař. Znám i Bednaříka, Kovaříka, Formana, Kočího, Kupeckého, je i pan Švec, Ševčík, Žák, Kantor, Horák, Šenkýř, Jágr, Rybář, Konšel, Drábek.

Dále najdete příjmení popisující vlastnosti Gay - Veselý, Wise - Moudrý , Beardsley - Vousatý. A už tady vedeme. Pan Drobný, Tlustý, Tučný, Šilhavý, Hrůza, Šílený, Studený, Teplý, Chládek, Lakomý, Krásný, Šeredný, Kouřil, Mládek, Starý, Mladý, Nový, Pokorný, Kučera, Ryšavý, Svoboda, Procházka, Kratochvíl, Mlčoch, Hrubý, Šťastný, Smutný, Malý, Obr, Pospíšil, Bradatý, Kulhavý atd.

Najdete i příjmení popisující místo, odkud přišli : Walsh přišel z Walesu, Norris z Norska, Norman z Normandie. To najdete v jiné obdobě i u nás, Rakušan, Němec, Slováček, Poláček, Polák, Hanák, Vlach, Šváb, máme i Cikánek. Sem lze zařadit i Novotný, Nováček, Novák, tj. Newman.

Najdete i barvy, základní barvy, tj. White Bilý, Black Černý, Grey či Gray Šedý a Šeda, Green Zelený, u nás dokonce máme i Strakatého a Černocha.

Dále máme různé tituly, znám pana Císaře i Kaisera, ale ne Mr. Emperor. Pan Zeman, Dvorský, Sedlák i Sedláček, Dvořák nebo Dvorský od dvora, Král, Princ, Vévoda, Hrabě, Kníže, Baron, Biskup, Papež i Kněz či Farář.

To,kde lidé bydleli, popisuje Kopeček, Brázda, Chaloupka, Hora, Potůček.

Různá příjmení pocházející z názvů stromů a rostlin, květin jsou Fiala, Karafiát, Růžička, Konvalinka, Šafránek, Švestka, Hruška, Mák, Oves, Vavřín, Lípa, Smrček, Jedlička, Topol, Borovička, Kaštan, Dub, Buk a další.

Příbuzné najdete u příjmení Strejček, Dědeček, Synek, Vnouček či Bratrů.

Zajímavá jsou příjmení Osolsobě, Nejezchleba, Vítámvás, pocházející ze staré češtiny.

Dny v týdnu máme také štědře zastoupené: Pondělek, Středa, Čtvrtek, Pátek, Sobota, Sobotka, Neděla. U úterý si nejsem jist...V anglickém jazyce se dny v týdnu spíš vyskytují v jménem křestních, Friday, Sunday, Wednesday, neznám vážně někoho s příjmením Saturday - Sobota.

Ale co ta zvířecí království? Jistě, najdete základní Wolf - Vlk a Fox - Liška. Ale kde najdete Králík, Zajíc, Drozd, Straka, Páv, Slepička, Husa, Kačer, Havránek, Labuť, Holub, Slavík, Hrdlička, Vrána, Sojka , Perlička, Vrabec i Brabec, Sýkora i Sejkora, Bažant, Kafka, Hejl, Čáp i Bočan od slovenského bocián, tj. čáp, Laštovka od slovensky vlaštovka, Nedvěd, Jelínek, Ježek, Beran, Vepřek, Vydra, Bejček, Chroust, Brouk, Kuna, Kočka, Vydra , Kančí?

Vedeme i v jídle , některé se dají zařadit do rostlin, ale tady jsou : Polívka, Smetana, Máslo, Vomáčka, Cibulka, Česnek, Bílek, Žloutek, Hruška, Merunka, rozhodně jsem ještě neměl čest s někým příjmením Garlic. A což teprv Mr. Potato? Pan Brambora, Mrkvička, Kroupa, Borůvka, a onen zmíněný Preclík.

Ale ještě jsem nepotkal ekvivalent jako je pan Bobek, Šourek, Jebavý, Jebáček, Šoustal, jednou jsem dokonce viděl i jméno Jiří Píča, doteď nevím, zda to byl překlep či ne. Běhá snad někde Mr. Scrotum, nebo Mr. Sauce, Butter, Cream či Magpie??? A kde najdete Mrs. Mad či Mrs. Fat? Mr. Crossyed? Mr. Cold či Mr. Warm? Je snad Mr. Devil aka Pan Čert či Čertů? Mr. Freedom ? A co pan Ocásek? Littletail? Určitě jsem na mnohé zapoměl, ale jistě uznáte, máme všichni krásná příjmení...(a já ? Schneider, tj. Krejčí z neměckého Schneider....). Je vidět, že Češi měli kdysi smysl pro humor, protože naše příjmení to dokazují. Sranda je, že občas je nositel příjmení přesný opak, pan Smutný bývá veselá kopa, pan Šeredný je pohledný, pan Šťastný je mrzout, pan Obr malé postavy, jakoby bojovali proti předsudkům...Ano, my máme krásná, pestrá příjmení, ukazující smysl pro humor, smysl pro to, udělat si legraci a ostatní národy se mohou učit. Je vidět, že Čech vždy neměl tvář jako od zelí, jak je obličej jeho strašně kyselý , tak šup smějme se, nechmuřit se, to nám nesluší, ale smích ten nám přísluší! /doufám, Camino, že nevadi inspirace vaší básní?/

Vím, že jsem jistě na mnohá příjmení zapoměl, budu rád, když mi je v diskusi připomenete či mě seznámíte, česká, německá, anglická, jaká chcete, pište, pište, pište, uvítám to.

Autor: Jan Schneider | sobota 13.3.2010 10:00 | karma článku: 23.00 | přečteno: 8416x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Používáte pořádnou antikoncepci?

Klasické způsoby antikoncepce nevyhovují každému a navíc žádný z nich není stoprocentně spolehlivý. Nabízí se však veskrze snadné řešení, moderní nebo, chcete-li, alternativní způsoby, fungující za každých okolností.

15.11.2018 v 20:23 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 267 | Diskuse

Irena Kanovská

Z deníku bosorky č. 7 - …. a je tomu na vine európska mena!

Peniaze sú neodmysliteľnou súčasťou nášho života a hoci u mňa nie sú na prvom mieste, snažím sa ich mať natoľko rada, aby odo mňa neutekali.:-)

15.11.2018 v 20:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Pavel Hewlit

Už nemusím nikoho v MHD pustit sednout

A to ani ženu, těhotnou ženu, starší ženu, ani staršího jako vůbec celkově. Nechci se totiž jich samotných dotknout a třeba upozornit na něco, na co si oni nepřejí být mnou upozorňováni, a tak třeba být uráženi.

15.11.2018 v 19:48 | Karma článku: 26.28 | Přečteno: 696 | Diskuse

Michal Pohanka

Vždycky jsem toužil být lékařem s arogancí, ale klidně i bez

MUDr. Tomáše Vodvářku natolik zaujal můj čtivý článek o aroganci NĚKTERÝCH lékařů (Cvach a jemu podobní), že mi věnoval kontrablog. Jsem poctěn tím, jak mi ohledně situace s nadutými doktory nechtěně dává za pravdu.

15.11.2018 v 17:00 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 957 | Diskuse

Jan Zíma

Právní rozbor proti Babišovi - jako nástroj matení veřejnosti .

Někdy zůstává rozum stát, co všechno si novináři pro veřejnost navymýšlí. A ještě si myslí, že jim to projde. Portál seznam.cz dnes uvedl rozbor několika nejmenovaných právních odborníků, jimiž byly obhajovány metody pořízení

15.11.2018 v 15:34 | Karma článku: 41.85 | Přečteno: 1776 |

Najdete na iDNES.cz